LIQUI MOLY Husqvarna Intact GP-Team 2023

Ekipi gjerman i garave është përgatitur për sezonin e ri Moto2 dhe Moto3

Dhjetë vjet pasion, përkushtim, djersë, dhe punë të vështirë – ekipi Intact GP nuk shikoi prapa në të kaluarën e tij të premten, më 25 nëntor 2022, përkundrazi ekipi i garave me bazë në Memmingen paraqiti ngjyrat e saj të reja si ekipi LIQUI MOLY Husqvarna Intact GP për sezonin 2023 ndërsa feston dhe kujton me shumë shoqërues.

Për herë të parë që nga viti 2019, ekipi i Intact GP ftoi mysafirët në Memmingen, qyteti i vogël dhe i qetë në zemër të Bavarisë, jo vetëm për të festuar sukseset e mrekullueshme të vitit 2022 dhe dhjetë vitet e fundit, por edhe për të prezantuar yjësitë e reja të kalorësve që do të konkurrojnë në nivelin e kampionatit botëror nën emrin e ri LIQUI MOLY Husqvarna Intact GP.

Për herë të parë, veprimtaria nuk u mbajt në sallat e vetë Keckeisen, por në Kaminwerk, një sallë koncertesh që ofronte hapësirë të mjaftueshme për festimet e përvjetorit.

Edhe kryebashkiaku i qytetit të Memmingenit, Manfred Shiflder, nuk e humbi rastin për t’u thënë disa fjalë përshëndetëse mysafirëve dhe ekipit që e bën qytetin e tij të famshëm në botën (e garave).

Më shumë se 500 të ftuarit e pranishëm festuan sukseset e fundit, të tillë si fitorja fantastike e Dominik Aegerter në Kupën e Botës MotoE dhe titulli i Kampionatit Evropian Moto2 të Lukas Tuloviç dhe u njohën gjithashtu me rekrutët e rinj të ekipit në zgjerim falë prezantuesve të TV Servus Eve Shefer dhe Aleks Hofman.

Por para kësaj, tre anëtarët themelues të ekipit intact GP, Jürgen Lingg, Stefan Keckeisen dhe Wolfgang Kuhn, ishin krenarë për projektin e tyre të garave, i cili ka arritur lartësi të reja vit pas viti që nga viti 2013. Për një dekadë tani, treshja ka provuar se pasioni i tyre, entuziazmi i pathyer dhe angazhimi i madh bëjnë që ëndrrat të bëhen realitet.

Në proces, ata kanë kaluar nëpër shumë të përpjetë, por kanë fituar një ekspertizë që është shumë e respektuar në skenë dhe që tërheq kurdoherë talentet e reja. Ata janë mbështetur në rrugën e tyre nga partnerët që kanë qenë në bord për dhjetë vjet.

LIQUI MOLY ka luajtur një rol të madh në këtë, konfirmon Drejtori i Marketingut Peter Baumann: “Është diçka e veçantë kur markat punojnë së bashku me një ekip për kaq shumë kohë. Sigurisht që nuk ndodh e gjitha kjo shpesh në këtë formë, por nuk është rastësi. LIQUI MOLY ka qenë emër i këtij ekipi për shumë vite, kështu që ne jemi me të vërtetë të rrënjosur thellë brenda saj. Është shumë koherente për të gjithë, edhe tani që Husqvarna është bashkuar si një partner i rëndësishëm.

Pas dhjetë vjetësh, ekipi i ri i Moto3 është një pjesë tjetër e enigmës që përshtatet në mënyrë të përsosur në strukturë dhe hap rrugën për dekadën e ardhshme. Ajo gjithashtu sjell shumë së bashku, sepse nuk është vetëm një çështje e zemrës. Është një bashkëpunim i madh, kthimi i ekipit në investime për ne si sponsorë është garantuar gjithmonë në mënyrën më të mirë të mundshme, dhe kur marrëdhënia personale është gjithashtu e drejtë dhe sporti të lë pa frymë, atëherë është një situatë ideale për të gjithë të përfshirët.

Ne jemi aq më të kënaqur që ne, si markë LIQUI MOLY, mund të vazhdojmë të jemi pjesë e këtij ekipi të paktën deri në vitin 2027.”

Historia e tyre filloi në vitin 2013 me gjermanin italian Sandro Cortese pasi ai fitoi titullin e Kampionit Botëror të Moto3™ në vitin 2012. Vetëm tre sezone më vonë, Intact GP u bë një skuadër dy-meshe, e bashkuar me bavarezin Jonas Folger, i cili menjëherë mori fitoren e parë për ekipin e garave Moto2™ në të njëjtin vit, në Brno në Republikën Çeke.

Marcel Schrötter më vonë u ble si një tjetër talent gjerman dhe Zvicra gjithashtu u bë pjesë e familjes Intact GP falë Tom Lüthi, Nënkauioni Botëror i Moto2 në 2016 dhe 2017. Në vitin 2019, së bashku me Schrötter, ai mori njëmbëdhjetë podiume në sezonin më të suksesshëm të ekipit të garave deri tani dhe kështu vendin e dytë në klasifikimin e ekipit.

Podiumi i dyfishtë në Katar dhe fitorja e pabesueshme e dyfishtë në Austin mbeten të harruara, të cilat të gjithë ishin në gjendje t’i shijonin edhe një herë falë videove të flashback.